RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI TAHUN 3
PENDIDIKAN SENI TAHUN 3
Kelas : 3 Alamanda
Bidang : Mengenal kraftangan
Bidang : Mengenal kraftangan
Kegiatan : Gurisan
Tajuk : Labu sayong
Konsep utama : menghasilkan ragam hias pada tembikar menggunakan teknik gurisan.
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
i ) Implisit-
murid dapat mengetahui kepelbagaian ragam hasil pada tembikar labu sayong.
ii ) Eksplisit -
Tajuk : Labu sayong
Konsep utama : menghasilkan ragam hias pada tembikar menggunakan teknik gurisan.
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
i ) Implisit-
murid dapat mengetahui kepelbagaian ragam hasil pada tembikar labu sayong.
ii ) Eksplisit -
murid dapat membuat ragam hias pada rupa tembikar tradisional dengan
menggunakan teknik gurisan.
iii ) Ekstetika -
iii ) Ekstetika -
murid dapat menghargai barangan kraf tradisional dan hasil karya sendiri.
Pengetahuan sedia ada :
Pengetahuan sedia ada :
Murid pernah melihat labu sayong dan ragam hias pada labu sayong.
Persediaan murid : Krayon, kertas lukisan, gam, pencungkil gigi & gunting
Bahan Bantu Mengajar ( BBM) : 1) Lembaran kerja menggambar.
2) Contoh motif ragam hias p.ada tembikar
2) Contoh motif ragam hias p.ada tembikar
3) Contoh ragam hias pada teknik gurisan yang sudah siap.
Bahan bantu belajar : 1) Labu sayong.
2) Contoh hasil karya yang telah siap.
3) Gambar langkah – langkah penghasilan.
KBKK : Murid dapat menggunakan kreativiti masing – masing dalam menyusun atur corak.
Nilai : i) Memupuk nilai menghargai hasil kraf tradisional.
ii) Memupuk sikap menjaga kebersihan dan kekemasan dalam penghasilan karya.
Perkara
Butiran kegiatan pengajaran & pembelajaran catatan
Set Induksi ( 5 minit )
1 . Guru bertanya khabar murid .
2. Guru memperkenalkan tajuk.
3. Guru menunjukkan gambar labu sayong.
4. Guru bersoal jawab dengan murid.
Perkembangan ( 45 minit )
1. Guru mengagihkan lembaran kerja.
2. Guru menerangkan langkah penghasilan
3. Murid menjalankan aktiviti.
Langkah 1.
Murid melakar labu sayong dengan menggunakan acuan yang disediakan oleh guru.
Langkah 2.
Murid mewarnakan rupa labu sayong dengan pelbagai warna.

Langkah 4.
Murid mengguris dengan menggunakan pencungkil gigi bagi menghasilkan ragam pada labu sayong motif yang digunakan kraf tradisional.

Murid mengguris dengan menggunakan pencungkil gigi bagi menghasilkan ragam pada labu sayong motif yang digunakan kraf tradisional.

Langkah 5 .
Murid menggunting dan menampal labu sayong yang telah siap dihias pada kertas lukisan supaya kelihatan kemas.
Hasil karya yang siap .

Kemuncak ( 5 minit )
1 ) Guru menayangkan hasil karya murid yang telah siap di hadapan kelas.
Murid menggunting dan menampal labu sayong yang telah siap dihias pada kertas lukisan supaya kelihatan kemas.
Hasil karya yang siap .

Kemuncak ( 5 minit )
1 ) Guru menayangkan hasil karya murid yang telah siap di hadapan kelas.
2 ) Guru memberi pujian kepada murid yang menghasilkan karya terbaik.
Penutup ( 5 minit )
1) Guru mengulang kembali tajuk pada hari ini.
2) Guru memupuk murid menyebut nama motif .
3) Guru bersoal jawab dengan murid.
2) Guru memupuk murid menyebut nama motif .
3) Guru bersoal jawab dengan murid.
Mari adik-adik kita menonton cara membuat labu sayong...
http://www.youtube.com/watch?v=BU2zdJwtyrQ
http://www.youtube.com/watch?v=BU2zdJwtyrQ
No comments:
Post a Comment